Stomatologia dziecięca – leczenie zębów u dzieci

by

Stomatologia dziecięca jest niezwykle ważna, ale wymaga również odpowiedniego podejścia, zarówno od dentysty, jak i od rodziców. Mali pacjenci zazwyczaj boję się usiąść w fotelu stomatologicznym, a wszelkie narzędzia, które rzucają się w oczy powodują lęk. W obecnych czasach jednak większość takich placówek dostosowanych jest do wizyty dla najmłodszych, dzięki czemu nie wiąże się to z żadnymi przykrymi wspomnieniami.

Dlaczego istotne jest leczenie zębów mlecznych

Systematyczne wizyty u stomatologa dziecięcego pozwolą stworzyć dobre środowisko do rozwoju zębów mlecznych, a następnie do rozwoju zębów stałych. W ten sposób rodzice mogą mieć bardzo duży wpływ na to, że u pociechy nie będą występować stany zapalne i ogniska próchnicy. Dodatkowo proces nauki mowy oraz przeżuwania będzie niezakłócony. Prawidłowo będą kształtować również struktury szczęki oraz żuchwy.

O zęby mleczne trzeba dbać tak samo, jak o zęby stałe, dlatego tak ważne jest regularne konsultowanie się z pedodontą. Stomatolog dziecięcy szybko wykryje próchnicę na wczesnym etapie i pomoże w jej zapobieganiu. W Stomatologii Dziecięcej bardzo ważny jest czas, aby zahamować postępującą próchnicę. Jako rodzice możemy w ten sposób zaoszczędzić małemu człowiekowi zaawansowanych zmian chorobowych, które mogą być przykrymi dolegliwościami.

Czym jest wizyta adaptacyjna u stomatologa dziecięcego

Pierwsza wizyta u dentysty jest dla dziecka bardzo niepokojąca, a dla niektórych nawet przerażająca. Spowodowane jest to tym, że maluch pierwszy raz ma styczność z nowym środowiskiem, nowymi zapachami, sprzętem oraz różnego rodzaju akcesoriami.

Najlepszym rozwiązaniem jest tak zwana wizyta adaptacyjna, podczas której lekarz nie wykonuje żadnych procedur medycznych. Służy ona wyłącznie do tego celu, aby oswoić małego człowieka z gabinetem. Dopiero podczas kolejnego spotkania można zrobić dziecku przegląd i rozpocząć leczenie zębów mlecznych.

Profilaktyka ortodontyczna dla najmłodszych

Stomatologia dziecięca zajmuje się zarówno leczeniem zębów mlecznych, jak i wadami zgryzu. Wiele nawyków, które maluch nabędzie w trakcie dzieciństwa, będzie przekładać się na życie dorosłe. Dlatego dentysta będzie zajmował się nie tylko próchnicą, ale również korygowaniem wad zgryzu na przykład za pomocą aparatu ruchomego.

W większości przypadków profilaktyka ortodontyczna polega na tym, aby wdrażać u dziecka prawidłowe nawyki oraz eliminować te szkodliwe. Rodzice powinni również nauczyć dziecko odpowiedniej higieny jamy ustnej i wszystkie kwestie w tej w sprawie udzieli stomatolog dziecięcy.

Gdzie wybrać się do stomatologa dziecięcego

Małe dzieci są bardzo wymagającymi pacjentami, dlatego pedonta musi mieć z nimi dobry kontakt i zdobyć ich zaufanie. Pierwsza wizyta więc powinna odbyć się bez używania jakichkolwiek sprzętów stomatologicznych, aby wyłącznie zapoznać malucha z różnymi akcesoriami.

Wielu rodziców preferuje gabinet stomatologiczny Dentyści pod jedynką, gdzie pracują doświadczeni lekarze zajmujący się małymi pacjentami. Po każdej wizycie dziecko otrzymuje nagrodę oraz instruktaż higieniczny, aby samodzielnie dbać o swoje zęby.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.