Dlaczego osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na choroby serca

by

Zaburzenia w funkcjonowaniu serca mogą przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku i płci. Do arytmii przyczyniają się dodatkowo stres, używki i nieprawidłowe odżywianie, a także brak aktywności fizycznej. Najczęściej jednak na problemy zdrowotne dotyczące serca zapadają osoby w podeszłym wieku. Dlaczego tak się dzieje i jak właściwie zadbać o zdrowie, by cieszyć się nim jak najdłużej?

Zaburzenia rytmu serca u osób w wieku podeszłym

Nieprawidłowości w pracy serca częściej spotykają osoby starsze, ponieważ z biegiem czasu dochodzi do zwyrodnienia węzła zatokowego, a także do zmian zachodzących w systemie bodźcowo-przewodzącym. Mimo iż zwykle objawy świadczące o zaburzeniach pracy serca są podobne do tych, które występują u osób młodszych, niekiedy jednak są dużo poważniejsze. Zaliczamy do nich, m.in.:

  • kołatanie serca
  • zasłabnięcie
  • zaburzenia poznawcze
  • splątanie
  • utrata przytomności
  • zatrzymanie akcji serca

Najczęstszym zaburzeniem, występującym u osób starszych jest migotanie przedsionków i jest związane również z chorobami współistniejącymi. Aby rozpoznać nieprawidłowy rytm serca, konieczne jest wykonanie badania EKG. Osoby w podeszłym wieku powinny wykonywać je regularnie, co może ułatwić posiadanie urządzenia Kardia mobile 6 l, które dzięki darmowej aplikacji i prostym użyciu pozwoli mieć serce pod ciągłą kontrolą. Zaawansowany wiek wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych, zatem warto monitorować stan swojego serca, aby w porę podjąć działanie.

Leczenie migotania przedsionków w podeszłym wieku

W związku z ryzykiem udaru mózgu w wieku podeszłym, osoba u której stwierdzono to zaburzenie powinna przyjmować leki przeciwkrzepliwe. Poza tym leczenie nie różni się znacząco od osób w młodszym wieku, jednak dawki leku są zwiększane nieco wolniej. Ważne jest jednoczesne zdiagnozowanie wszystkich chorób współistniejących, których leczenie pozwala poprawić również stan serca. Wdrożone leczenie znacząco podnosi jakość życia osób starszych, pomaga odzyskać sprawność, potrzebną w codziennym funkcjonowaniu. 

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.