Dom z płaskim dachem. Co należy wiedzieć?

by

Nawet osoby, które niespecjalnie znają się na budownictwie, z łatwością odróżnią dachy jednospadowe, dwuspadowe i czterospadowe. To podstawowy podział konstrukcji, od którego zależy, czy dach będzie zgrywał się z resztą domu i czy dobrze spełni swoje funkcje. Wybudowanie dachu jednospadowego, zwanego też płaskim, to zdecydowanie najprostsze rozwiązane – jednak czy najlepsze?

Jak wygląda dach płaski?

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, powierzchnia takiego dachu nie jest idealnie płaska – minimalny kąt nachylenia musi wynosić 3º. W przeciwnym wypadku deszczówka nie będzie swobodnie spływała do rynien, tylko utrzymywała się na dachu, co narazi na obciążenia, a w efekcie zalanie. Maksymalnym kątem dla wszystkich dachów płaskich jest 11-12º. Dach płaski pełni zarazem funkcję stropu dla ostatniej kondygnacji domu (stąd często spotykane określenie stropodach).

Dach płaski: wady i zalety

Ze względu na jednospadową, jednolitą powierzchnię, dach płaski jest raczej prosty i szybki do wykonania. Najważniejsze, by wynajęta do tego ekipa zadbała o odpowiednią izolację cieplną i umożliwiła dobrą wentylację. Jeśli poszczególne warstwy zostaną przygotowane poprawnie, możemy znacząco zmniejszyć straty ciepła i zapewnić sobie w domu odpowiednią regulację temperatury. Wzniesienie dachu płaskiego jest z reguły znacznie tańsze od dachów dwu- i czterospadowych. Taka konstrukcja jest także odporna na silny wiatr. Dodatkowo możemy zdecydować się na tak nowoczesne rozwiązanie jak ogród na dachu.

Niestety w przypadku dachu płaskiego musimy zrezygnować z posiadania użytkowego poddasza. Ponadto zimą może wyniknąć konieczność odśnieżenia, ponieważ niewielki kąt nachylenia sprawi, że śnieg będzie osadzał się na powierzchni, zamiast się po niej zsuwać.

Jakie pokrycie na dach płaski?

W przypadku dachów jednospadowych rolę pokrycia z powodzeniem mogą pełnić papy bitumiczne, które dobrze zabezpieczą całą połać. Bardzo efektownie będzie wyglądała blacha trapezowa, która jest szczególnie polecana do tak prostych powierzchni. Równie korzystnym rozwiązaniem będzie chociażby blachodachówka. Bardziej ekstrawagancką formą jest tzw. dach zielony, który dzięki wykorzystaniu specjalnych materiałów pozwala na posadzenie roślin.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.