Urządzamy domową bibliotekę

by

Jak zaaranżować domową bibliotekę?

Domowa biblioteka to miejsce – azyl dla kogoś, kto jest bardzo przywiązany do książek i na obcowanie z literaturą poświęca każdą wolną chwilę. Są osoby, którym w mieszkaniu wystarczy jedynie jeden regał, czy też jedna półka z książkami, ale są też tacy ludzie, którzy wręcz zasypują się książkami do przeczytania „na wczoraj”, a publikacjami mogą zawalić podłogi w całym mieszkaniu. Coś trzeba zrobić z tym, aby w miejscu naszego codziennego funkcjonowania zapanował wreszcie jakiś ład i żeby zyskała na tym także jakość wizualna naszej prywatnej przestrzeni. Domowa biblioteka najefektywniej prezentować się będzie w miejscach na poddaszu, gdzie panuje spokój, cisza, a do tego charakterystyczne skosy sufitowe sprawiają, że czujemy się w takim zakątku jak w miejscu wyjętym z rzeczywistości. Do domowej biblioteki trzeba wybrać solidnie wykonane i stabilne regały. Mogą być one wykonane z jasnego lub ciemnego drewna. Praktycznym ich zastosowaniem będzie ustawienie ich w sposób, by z każdej strony półek móc ułożyć książki. Rozwiązanie to jest o tyle praktyczniejsze, iż w sytuacji ustawienia regałów półkami przy ścianie automatycznie pozbawiamy się dodatkowego miejsca na woluminy z obu stron funkcjonującego regału. Jeśli książki rozstawimy z obu stron półek – zmieścimy dwa razy więcej, niż w przypadku klasycznego ustawienia przy ścianie.

Miejsce do czytania musi być przytulne

Samo ułożenie książek na regałach w ulubionej tonacji kolorystycznej to nie wszystko. Trzeba jeszcze pomyśleć o nieskomplikowanej aranżacji miejsca do czytania. Zwykły, masywny fotel z tapicerowanymi oparciami może nie wystarczyć, jeśli na czytanie poświęcamy nawet kilka godzin dziennie. Dobrym pomysłem będzie zakupienie rozkładanego fotela, który w ciągu kilku chwil zmienić się może w leżak, na którym będzie się bardzo wygodnie czytało w pozycji leżącej. Wszak większość z nas właśnie w takim ułożeniu lubi obcować z ulubionymi książkami. Alternatywą dla ludzi z fantazją może być także hamak zawieszony na dwóch wspornikach, wkręconych głęboko w ścianę. Może wisieć tuż przy sąsiedztwie dużego okna, z którego rozpościerał się będzie wszystkie piękne widoki natury na zewnątrz.

Domowa biblioteka w małym mieszkaniu

Nie każdy z nas jest posiadaczem domu z dużą przestrzenią i nie każdy może pozwolić sobie na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na bibliotekę. Nie musimy jednak rezygnować z ukochanego hobby, jakim jest kolekcjonowanie i czytanie książek. W niedużym mieszkaniu z powodzeniem urządzimy mini bibliotekę w części pokoju dziennego lub nawet sypialni i nie będzie to wymagało dużego nakładu finansowego. Wystarczy, że zainwestujemy w półki i regały na książki. Nieduże lecz jednocześnie pojemne regały pomieszczą sporo cięższych książek a lżejsze egzemplarze bezpiecznie ustawimy na wiszących półkach oszczędzając przy tym miejsce w pokoju. Jeśli dołożymy do tego nieduży fotel i mały stoliczek kawowy powstanie nam przytulny kącik do czytania. Warto również pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. Doskonale sprawdzi się w takiej sytuacji stojąca lampa z regulacją mocy i ustawienia światła, którą postawimy za fotelem.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.