Ślub w plenerze – jak zaplanować i o czym pamiętać

by

Wyjątkowy dzień jakim jest złożenie sobie przysięgi małżeńskiej, powinien być niezapomnianym wydarzeniem, a co istotne przygotowanym zgodnie z zamysłem przyszłych małżonków. Wiele par marzy o ślubie wśród natury, zieleni lub na plaży, by sam moment przyrzeczenia miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej nastąpił w niezwykłym miejscu. Śluby plenerowe zyskują popularność, jednak wymagają większych panów i przygotowań niż tradycyjne śluby z przyjęciem w wynajętym lokalu.

Niezbędne formalności


W plenerze możemy zorganizować zarówno ślub cywilny, jak i kościelny. Ten pierwszy zdecydowanie łatwiej przygotować. Podczas ustalania daty ślubu składa się wniosek o zgodę na ślub cywilny w plenerze. Pierwsza opłata wynosi 84 zł, a następnie po otrzymaniu zgodny opłaca się koszty ślubu w plenerze, zazwyczaj jest to 1000 zł. Na organizację ślubu kościelnego i konkordatowego w plenerze należy uzyskać zgodę Biskupa, gdyż zgodnie z Kodeksem Kanonicznym, małżeństwo powinno być zawierane w kościele. Na pozwolenie takie czeka się długo, nawet do roku czasu i nie zawsze wniosek jest pozytywnie rozpatrywany. Alternatywnym rozwiązaniem jest więc ślub w miejscowej kapliczce, a następnie wesele w wybranym przez małżonków miejscu.

Przygotowanie na każdą pogodę


Pogoda czasem bywa trudna do przewidzenia, nawet jeśli jest środek lata, nie wiemy czy nagle się nie ochłodzi i nie spadnie deszcz. Warto zadbać o przygotowanie miejsca, w którym uroczystość będzie mogła się swobodnie odbywać, bez względu na pogodę. Właściwym rozwiązaniem jest wynajem namiotu na wesele, który zastąpi tradycyjną salę, a będzie możliwy do ustawienia w wybranym przez nas miejscu na łonie natury.

Dodatki i oświetlenie


Przygotowując uroczystość w plenerze sami musimy zadbać o wiele szczegółów. Oprócz cateringu, ważną kwestią są dekoracje ślubne. Namioty na wesele, które przygotowano tak, by zapewnić ochronę przed złymi warunkami atmosferycznymi, powinny zostać wyposażone nie tylko w konieczne meble (stoły, krzesła bądź ławy), ale być odpowiednio udekorowane. Motyw natury, z jakim nieodłącznie wiąże się ślub w plenerze, powinien łączyć się z dekoracjami w namiocie. Girlandy kwiatów, lampiony czy elementy drewniane będą istotną częścią kompozycji. Konieczne będzie zadbanie o właściwe oświetlenie, które dodatkowo stworzy uroczystą atmosferę.

Wolna przestrzeń


Namioty weselne dają możliwość zainstalowania podłogi bądź parkietu do tańca. Ze względu na dużą przestrzeń, można uatrakcyjnić zabawę poprzez wprowadzanie nowych zabaw weselnych, które nie możliwe są do organizacji na standardowej sali weselnej.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.