Popularne rodzaje alkomatów

by

Alkomaty od dawna przestały już być używane tylko przez służby mundurowe. Obecnie bardzo wielu kierowców stosuje takie urządzenia. Są one na tyle kompaktowe, że ich przechowywanie nie sprawia żadnego problemu, a ich precyzja pozwala na dokonywanie pewnych i wiarygodnych pomiarów. W dzisiejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze rodzaje tych urządzeń.

Alkomaty – dostępne rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele modeli alkomatów, jednak wszystkie one można podzielić na trzy kategorie. Kryterium decydującym jest rodzaj sensora, w jaki dane urządzenie jest wyposażone. Ma to także wpływ na dokładność pomiarów i na stopień zaawansowania technicznego danego modelu.

Najprostszym rodzajem alkomatów są te wyposażone w sensor półprzewodnikowy. Zasada działania jest tutaj bardzo prosta. Elektroda w kontakcie z powietrzem utlenia się, co wpływa na zwiększenie przewodności w przewodniku. Dzięki temu urządzenie jest w stanie obliczyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wady tego rozwiązania to między innymi duża podatność na błędy oraz wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne.

Drugim, a jednoczenie najbardziej popularnym rodzajem alkomatów są modele wyposażone w sensor elektrochemiczny. Są one tak dokładne w swych pomiarach, iż stosuje je policja w wielu krajach, w tym w Polsce. Do wykrywania alkoholu wykorzystywane są specjalne substancje chemiczne. Najczęściej stosuje się nadmanganian potasu, dwuchromian potasu lub też związki złota i platyny. W wyniku ich reakcji z alkoholem powstaje kwas octowy, uwalniane są elektrony i wytwarzany jest prąd elektryczny. To pozwala na wykonanie bardzo precyzyjnych pomiarów.

Trzeci i ostatni rodzaj to alkomaty spektrofotometryczne, których sensor wykorzystuje podczerwień do określenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Są to najbardziej zaawansowane technicznie urządzenia tego rodzaju. Zasada działania opiera się na pomiarze pochłaniania promieniowania podczerwonego pewnych związków chemicznych. Poziom absorpcji przeliczny jest na stężenie alkoholu.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj

Jeżeli poszukujesz alkomatu do osobistych zastosowań, najlepiej jest zdecydować się na wysokiej jakości model wyposażony w sensor elektrochemiczny. Są one wystarczająco precyzyjne, proste w użyciu i bardzo poręczne. Taki alkomat z łatwością mieści się w schowku samochodowym, plecaku, lub w damskiej torebce. Bogatą ofertę tego rodzaju urządzeń w atrakcyjnych cenach znaleźć można pod adresem sklep Alkomaty.net.pl. Warto tam zajrzeć i wybrać model odpowiedni dla siebie.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.