Pies traci wzrok – objawy

by

Utrata wzroku u psa to dość częsty problem pojawiający się u tych zwierząt, zazwyczaj w starszym wieku. Przyczyny ślepoty mogą być jednak różne, spowodowane zarówno starością, jak i uwarunkowaniami genetycznymi powodującymi brak możliwości widzenia nawet u szczeniąt. Jakie są objawy ślepoty u psa i jakie jest możliwe leczenie w takim przypadku?

Jak rozpoznać utratę wzroku u psa?

Całkowita lub częściowa utrata widzenia zdarza się często u starszych psów i jest spowodowana zazwyczaj upływem czasu. Pies traci wzrok jednak czasem również w wieku szczenięcym, ze względu na genetyczne uwarunkowania rasy czy też pojawiający się taki problem zdrowotny u jego przodków. Młode psy, mimo utraty wzroku, mogą doskonale dawać sobie jednak radę, ze względu na możliwość lepszego rozwinięcia innych zmysłów, które służą im do rozpoznawania otoczenia. Kluczową rolę pełni u nich bowiem węch czy słuch pozwalające na wychwycenie ruchu wokół psa oraz rozpoznawanie przez niego otoczenia.

Jakie objawy mogą świadczyć o utracie wzroku u psa? Świadczy o tym przede wszystkim jego zachowanie. Zwierzę może być zdezorientowane, z trudnością lokalizuje pozycję swojego opiekuna lub ulubionych zabawek, nawet jeśli znajdują się one niedaleko. Może także wpadać często na różne przedmioty dookoła, ciągle wąchać ziemię, zamiast patrzeć przed siebie oraz zdradzać obawy przed wyjściem na dwór. Zwierzę może bowiem szybko zacząć denerwować się wyprawą w nieznane tereny, zwłaszcza wieczorami.

Objawy utraty wzroku przez psa mogą być czasem widoczne również w oczach, które mają skłonność do mętnienia i zaczerwienienia białek. W oczach zwierzęcia można dostrzec niekiedy niebieskie okręgi lub zauważyć nadmierne wydzielanie śluzu.

Leczenie psów tracących wzrok

W każdym przypadku zauważenia niepokojących, wymienionych wyżej objawów, należy skonsultować się z lekarzem. Weterynarz okulista, specjalizujący się w leczeniu psich oczu może bowiem czasem zahamować pojawiającą się tzw. nagłą ślepotę, spowodowaną innymi przyczynami niż genetyczne lub upływ czasu. W przypadku takich schorzeń, jak odwarstwienie siatkówki, zapalenie błony naczyniowej z odwarstwieniem siatkówki lub zapaleniem nerwu wzrokowego czy owrzodzenia rogówki konieczne są bowiem szybkie interwencje lekarskie, które mogą przynajmniej częściowo uratować wzrok zwierzęcia. Jeśli postęp choroby spowoduje ślepotę, warto skonsultować się z lekarzem lub behawiorystą, aby zapewnić naszym pupilom odpowiednią opiekę i dać im szansę do harmonijnego przystosowania się do nowych warunków życia.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.