Stając się opiekunami nowego czworonoga, często nie zdajemy sobie sprawy, że wymaga on profilaktycznych zabiegów pielęgnacyjnych, które pomogą uchronić go przed wieloma schorzeniami i ich konsekwencjami. Do jednych z nich zaliczamy higienę psich uszu. Z tego artykułu dowiesz się, jak przyzwyczaić zwierzaka do kosmetyki, a także w jaki sposób i czym prawidłowo zadbać o zdrowie narządu słuchu.
Nietykalne uszy
Niezależnie od tego, czy w naszym domu pojawia się szczeniak czy dorosły pies, należy odpowiednio oswajać go z wszelkimi czynnościami pielęgnacyjnymi. Pamiętajmy, że psy wyczuwając nasze emocje przejmują je i stają się trudniejsze w obsłudze. Rozpocznijmy więc od przyzwyczajania pupila do dotykania uszu, nagradzajmy go za każdą spokojną reakcję. Dajmy możliwość obwąchania płynu, watki. Najlepiej sprawdza się metoda małych kroków i częstych nagród. Następnie można przejść do przemywania wewnętrznych powierzchni małżowin, jeszcze bez wpuszczenia płynu. Nasza cierpliwość i spokój zostaną wynagrodzone grzecznym psem, który nie będzie protestował przy czyszczeniu uszu.
Jak prawidłowo czyścić uszy?
Musimy zdać sobie sprawę, że o ile stojące psie uszy nie są z reguły problematyczne, to szczególną uwagę należy poświęcić tym oklapłym, które przez załamaną budowę, stanowią doskonałe, beztlenowe i ciepłe środowisko do rozwoju wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Kanały słuchowe każdego psa należy sprawdzać za pomocą otoskopu przy wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii, a w domu utrzymywać ich prawidłową higienę – pomocne w pielęgnacji uszu psa są preparaty dostępne na: https://weterynaryjny.pl/pielegnacja-uszu-c-2_55_88.html
Pielęgnacja uszu psa odbywa się przy pomocy specjalnych płynów, dostępnych na rynku. Sklep Weterynaryjny.pl oferuje Państwu krople do uszu o odpowiednim składzie, pozwalającym na rozpuszczenie zalegającej wydzieliny i usunięcie jej z przewodu słuchowego.
Preparat należy w ilości zaleconej na opakowaniu wpuścić do ucha, tak by usłyszeć charakterystyczne chlupanie. Ważny na tym etapie jest delikatny masaż małżowiny, który ma na celu rozprowadzenie środka i dotarcie do każdego zakamarka psiego ucha. Następnie pozwólmy psu wytrzepać rozpuszczone złogi. Pielęgnacja uszu psa kończy się czyszczeniem pozostałości za pomocą waty nawiniętej na palec. Mimo, iż budowa psiego kanału słuchowego nie umożliwia sperforowania błony bębenkowej bez odpowiednio wygiętego narzędzia, to nie należy wprowadzać do niego patyczków czy pęsety – takie działania pozostawmy lekarzowi, który dzięki wykształceniu i doświadczeniu, może pozwolić sobie na dokładniejsze czyszczenie i zweryfikowanie stopnia zabrudzenia.