Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien z PVC

by

Popularność stolarki okiennej z tworzyw sztucznych wynika przede wszystkim ze znakomitego stosunku ceny do jakości. Na uwagę zasługują też wysoka trwałość oraz łatwość utrzymania w czystości. Ponadto inwestorzy (prywatni i deweloperzy) doceniają okna PVC za atrakcyjny format skrzydeł, zachowaną geometrię wymiarów oraz precyzję wykonania. Także gama kolorystyczna zasługuje na uwagę, nawet jeżeli wciąż najpopularniejsze są okna białe.

O czym warto pamiętać, kupując nowe okna z PVC

Konstrukcja plastikowej stolarki okiennej opiera się na budowie komorowej. Każda z nich ma określone zadanie do spełnienia, które rzutują między innymi na sztywność konstrukcji, izolację termiczną czy kondensację pary. Można stwierdzić, że im wyższa liczba komór, tym lepsze właściwości termoizolacyjne, będące dla większości nabywców najważniejszym kryterium, poza ceną, przy zakupie. O ile przez lata popularnym standardem były okna trójkomorowe, to obecnie spotyka się okna PVC z większą liczbą komór (najdroższe modele mogą mieć nawet siedem czy osiem).

Budowa okien z PVC

Obecnie właściwie każdy producent stolarki okiennej wykonuje profile metodą wytłaczania. Ze względu na to, że tworzywo sztuczne ma wysoki współczynnik odkształcania wraz ze wzrostem temperatury, cenieni producenci stolarki okiennej szczególnie zwracają na to uwagę, dobierając materiał i projektując nowe modele. Ważne też jest, by okna plastikowe były prawidłowo zamontowane – błędy na tym etapie mogą skutkować kłopotami z otwieraniem i zamykaniem oraz ze szczelnością. Stąd dobrym wyborem jest skorzystać ze wsparcia fachowców, którzy zajmują się nie tylko osadzaniem okien, ale też ściśle współpracują z producentem. Na Pomorzu można ich znaleźć w firmie PHU OLA, działającej od ponad trzech dekad.

Cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, jest klasa profili – określa się ją literami. Najwyższa z nich – czyli A – oznacza, że minimalna szerokość komór wewnętrznych wynosi 5 mm, zaś ścianki zewnętrzne okiem mają co najmniej 3 mm. Parametr ten wpływa i na trwałość, i na zwiększoną ochronę przed wahaniami temperatur, i ochronę przed hałasem.

Przenikalność cieplna

Szacuje się, że przy nieszczelnych oknach wysokość rachunków za ogrzewanie może być wyższa nawet o przeszło 30%. Stąd planując budowę lub gruntowny remont, dobrze jest wybrać okna energooszczędne o najniższych parametrach. W przypadku stolarki okiennej bierze się pod uwagę cztery parametry. Główny – Uw – wskazuje na ilość ciepła uciekającego przez całe okno (modele uznawane za energooszczędne mogą mieć wartość maks. 1,3, zaś stosowane w budownictwie pasywnym 0,8 lub mniej). Drugi – Uf – określa współczynnik dla ramy okiennej. Trzeci – Ug – dotyczy współczynnika szyby. Czwarty zaś – g – wskazuje na przenikalność promieni słonecznych.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.