Meble nowoczesne czy minimalistyczne

by

Architektura wnętrz już od wielu lat zmierza w kierunku wzornictwa minimalistycznego. Duże przestrzenie zagospodarowane w bardzo oszczędny w wyrazie sposób, niewielka ilość mebli, monochromatyczna kolorystyka – z tym kojarzy się nam nowoczesność. Oczywiście niewiele osób może pozwolić sobie na przeniesienie koncepcji architektów wprost do własnego życia, choćby ze względu na ograniczone fundusze czy ilość metrów kwadratowych, którą dysponuje przeciętny Kowalski. Potrzebny jest więc kompromis.

Nowoczesność praktyczna

I tu z pomocą przychodzi styl skandynawski. Czemu zawdzięcza swoją niekwestionowaną popularność? Przede wszystkim prostocie, funkcjonalności i ponadczasowości. Nowoczesne meble, które niezależnie od swojego przeznaczenia są niewyszukane i uniwersalne, pasują

zarówno do mieszkań w nowo wybudowanych domach, postpeerelowskich blokach, jak i starych kamienicach. Jeśli lubimy ten nowoczesny styl i jesteśmy w zasadzie skłonni postawić nań w naszym lokum, lecz obawiamy się urządzić je meblami nawiązującymi wprost do trendu z ziemi wikingów, żeby nie uzyskać efektu sklepowych wnętrz wystawowych, skupmy się na ścianach, podłodze i detalach. To tu postawmy na indywidualizm przez wprowadzenie nietypowych zestawień kolorystycznych, folkowych wzorów czy techniki decoupage. Takie postępowanie ma również tę zaletę, że dodatki łatwo zmienić, jeśli się nam znudzą, a nasze nowoczesne i funkcjonalne meble doskonale dopasują się do każdej, nawet najbardziej awangardowej zmiany.

Asceza i minimalizm

A jeśli zapragniemy naprawdę minimalistycznego wnętrza, nie będziemy musieli zmieniać naszych nowoczesnych mebli na żadne inne, ponieważ doskonale sprawdzą się i w tym wydaniu. Podporządkujemy się tylko kilku najważniejszym zasadom i bez dużych nakładów pracy, nawet przy skromnym budżecie, wykreujemy prawdziwie ascetyczne wnętrze, zachowując nasze dotychczasowe meble, które pozbawione bibelotów staną się surowe i monumentalne. Najważniejsze to pamiętać o tym, że minimalizm jest pustką. Dlatego, jeśli zamierzamy urządzić jakiekolwiek pomieszczenie w minimalistycznym klimacie, schowajmy do szaf i komód wszystkie nasze rzeczy. Następnie pozbądźmy się puszystych poduszek, kolorowych narzut w patchworkowe wzorki i romantycznych firanek, zastępując je jednokolorowymi, surowymi materiałami takimi jak len czy płótno. Do tego jednobarwne szare lub białe posadzki, podobne ściany, a dywan raczej z krótkim włosem i w kolorze podłogi (lub przeciwnie, w kontrastowym). Innymi słowy – jeśli meble – to proste, jeśli tkaniny – mało, jeśli obraz – najlepiej jeden (ale za to może być wielki), najlepiej monochromatyczny.

Nowoczesne meble, które są z założenia proste i bezpretensjonalne, świetnie nadają się do wielu aranżacji stanowiąc wspaniałe tło dla bardziej wyszukanych i miękkich kształtów oraz form, ale jednocześnie także idealny element ascetycznego i surowego wnętrza.

Sprawdź na http://www.sklep.akord.net.pl

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.