Jakie zastosowanie ma zdjęcie pantomograficzne

by

Zdjęcie pantomograficzne to rentgenowski obraz twarzoczaszki, na którym widoczne są takie jej elementy jak tkanka kostna, wyrostki zębodołowe, zatoki szczękowe, wyrostki żuchwy. Uwidoczniona jest na nim szczęka, żuchwa oraz łuki zębowe. Ten rodzaj prześwietleń znajduje szerokie zastosowanie w chirurgii stomatologicznej, o czym chcielibyśmy dziś szerzej opowiedzieć. W artykule tym spróbujemy także przybliżyć proces, w wyniku którego, takie zdjęcia powstają.

Jak wykonuje się zdjęcie pantomograficzne

Tak jak wszystkie zabiegi radiologiczne, także ten ich rodzaj wymaga zastosowania promieni X, dlatego też pacjent musi założyć na siebie ochronny fartuch z ołowianym wypełnieniem. Powinien także usunąć wszelkie metalowe przedmioty takie jak biżuteria, okulary oraz aparat słuchowy czy też spinki do włosów.
Następnie technik umieszcza głowę badanego w specjalnym uchwycie i ustawia aparaturę tak, by bezpiecznie i prawidłowo zrobić zdjęcie rentgenowskie. Później opuszcza pomieszczenie, a maszyna rozpoczyna wykonywanie zdjęcia twarzoczaszki. Cały proces jest bezbolesny i trwa zaledwie chwilę, a jego wynik zapisywany jest na płycie CD lub też wysyłany do zlecającego badanie stomatologa.

Zdjęcie pantomograficzne — szerokie zastosowanie

Jednym ze wskazań do wykonania tego rodzaju prześwietlenia jest planowane leczenie ortodontyczne. Na kliszy doskonale widoczne są wszystkie wady zgryzu, także te, których stomatolog nie mógłby dojrzeć podczas standardowego badania. Pomaga to zaplanować proces leczenia i wybrać najlepszą jego metodę.
Kolejnym przykładem sytuacji, w której przydatne jest zdjęcie pantomograficzne to zabieg implantacyjny. By został on prawidłowo przeprowadzony, stomatologowi potrzebne są wszystkie informacje na temat uzębienia pacjenta, jego stanu oraz układu poszczególnych zębów. W takim przypadku dokładne zdjęcie rentgenowskie jest znacznym ułatwieniem dla przeprowadzającego leczenie specjalisty.
Zdjęcie pantomograficzne wykorzystywane jest również, gdy konieczna jest ekstrakcja. Pozwala to na dokładne ocenienie stanu uzębienia i poznanie kształtu oraz usytuowania przeznaczonego do usunięcia zęba.
Pomoce takie jak zdjęcie pantomograficzne stosowane są także do diagnozowania chorób zębów oraz dziąseł, takich jak próchnica czy też paradontoza. Dlatego też stomatolodzy coraz częściej korzystają z tego rozwiązania, ponieważ jest ono praktyczne, oszczędza wiele czasu i pozwala na bardzo dokładne przyjrzenie się uzębieniu pacjenta oraz innym narządom znajdującym się w obrębie twarzoczaszki.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.