Jaki wybrać alkomat ?

by

Urządzenie jakim jest alkomat kojarzy się przede wszystkim z kontrolami policji w poniedziałkowe lub weekendowe poranki. Jednakże to urządzenie coraz częściej gości również jako element uposażenia każdego kierowcy. Dzięki niemu znika odwieczny dylemat czy i ile można wypić alkoholu w danym dniu. Szczególnie gdy w sezonie grillowym niezapowiedziane spotkania towarzyskie są na porządku dziennym. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tego urządzenia warto poznać kilka podstawowych informacji na ich temat.

Rodzaje alkomatów.

Podstawowym zadaniem alkomatów jest mierzenie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Wartości jakie są uzyskiwane, wyrażają się w promilach lub miligramach na litr. Na rynku można znaleźć różne rodzaje alkomatów, jednak wśród nich można wyróżnić trzy podstawowe grupy:
– półprzewodnikowe
– elektrochemiczne
– spektrometryczne
Alkomaty półprzewodnikowe są najtańsze, a co za tym idzie ich pomiary i trwałość pozostawiają wiele do życzenia. Dokładność pomiaru pozostawia duży margines błędu, a ich sensory szybko ulegają rozkalibrowaniu. Urządzenia elektrochemiczne natomiast charakteryzują się większą dokładnością oraz trwałością. jednakże ich cena stosunkowo wzrasta. najbardziej specjalistyczne okazują się być alkomaty spektrometryczne, które posiadają technologię podczerwieni. ich koszt dochodzi do nawet kilku tysięcy.

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni alkomat?

Najważniejsze pytanie jakie powinno paść przed podjęciem decyzji o zakupie alkomatu, to do jakich celów będzie on wykorzystywany. Zupełnie inne urządzenia przeznaczone są dla osób prywatnych a inne dla firm czy też instytucji. Ponadto warto zwrócić też uwagę na takie czynniki jak:
– producent,
– opinie,
– ilość pomiarów pomiędzy kalibracjami,
– koszt kalibracji,
– czas oczekiwania pomiędzy pomiarami.

Każdy z tych czynników ma istotny wpływ na decyzję o wyborze tego właściwego alkomatu. Zarówno jak ważny jest producent, tak samo dystrybutor oraz opinie użytkowników na temat urządzenia. Dla osoby prywatnej polecane są alkomaty dające dużą dokładność pomiarów przy jednoczesnym niskim koszcie kalibracji. Natomiast firmy czy instytucje stawiają na urządzenia bezkontaktowe z dodatkowymi świadectwami wzorcowania.
Ciężko wskazać jeden właściwy alkomat. Przed zakupem najlepiej jest określić potrzeby i cel wykorzystania urządzenia. Szeroką ofertę oraz profesjonalną obsługę w tym zakresie oferuje sklep Alkomaty.net.pl. To właśnie zastosowanie alkomatu wpływa ostatecznie na wybór odpowiedniego modelu.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.