Jak wspierać rozwój aktywności twórczej dziecka

by

Warto już od najmłodszych lat zachęcać dziecko do aktywności twórczej. Dlaczego? Przede wszystkim, maluch ma okazję, by ćwiczyć swoje ręce i dłonie, co dobrze przygotowuje go do rozpoczęcia edukacji w szkole, gdzie jest dużo pisania i prac do wykonania ręcznie. Poza tym, tworzenie różnych dzieł plastycznych pozwala na autoekspresję – dziecko może wyrazić swoje uczucia, a także pokazać, co go interesuje. Dzięki wyzwalaniu twórczej energii uczy się ono kreatywności i nieszablonego podejścia do rozwiązywania problemów. Poza tym, aktywność twórcza działa rozluźniająco i poprawia humor.

Jak wspierać rozwój tej twórczej aktywności u dziecka?

Dzieci na ogół chętnie sięgają po przybory plastyczne. Zdarza się jednak, że w natłoku różnych innych zabawek i bodźców, mogą tych akcesoriów w ogóle nie zauważać. Warto więc organizować dziecku przestrzeń do aktywności twórczej, nakierowując na nią uwagę przedszkola. Jeśli dziecko już coś stworzy (np. rysunek) należy pochwalić go za wykonaną pracę i wykazać swoje zainteresowanie. Najlepiej jest zadać mu pytanie, co przedstawia rysunek, jaka historia się za nim kryje? Pozwala to nie tylko na rozwój wyobraźni ale również poznanie emocji i sposobu myślenia przedszkolaka. Można również postawić przed dzieckiem konkretne zadanie np. przygotowanie dekoracji wielkanocnej, która zostanie umieszczona w salonie na stole, dzięki czemu czuje się ono bardziej zaangażowane w świąteczne przygotowania.

Aktywność twórcza wymaga narzędzi

Dziecko będzie się czuć zachęcone do twórczej aktywności, jeśli dostanie ku temu odpowiednie narzędzia. Dlatego dobrym pomysłem jest wyprawka plastyczna, która zawiera różne przydatne akcesoria. Powinna ona być dostosowana do wieku dziecka. Z biegiem lat warto podnosić poprzeczkę i wręczyć wyprawkę, która będzie zawierała większą liczbę elementów bądź będą one bardziej wyspecjalizowane. Różnego typu wyprawki plastyczne dla dzieci znaleźć można w sklepie mojebambino.pl. W ofercie znajdują się również inspiracje i pomysły na prace plastyczne, po które chętnie sięgają pedagodzy i nauczyciele.

Kolorowa i pełna ciekawych akcesoriów wyprawka plastyczna będzie działać na młodego artystę bardzo inspirująco. Taki zestaw jest praktyczny, gdyż zawiera zarówno oczywiste, jak i mniej szablonowe artykuły, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na ich szukanie i kompletowanie. Poza tym, dziecko ma dostęp do swoich ulubionych akcesoriów w jednym miejscu i ma duży wybór w zakresie ich wyboru.

Nie ulega wątpliwości, że aktywność plastyczna to świetny sposób na spędzenie czasu. Jednocześnie przynosi ona wiele korzyści: zwiększa wrażliwość dziecka, angażuje jego zmysły, pozwala na autoekspresję, a także rozwija kreatywne myślenie. Warto wspierać każdego przedszkolaka i ucznia w jego artystycznych działaniach.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.