Wino różowe wdarło się przebojem na nasze stoły. Wina te są orzeźwiające, wszechstronne, pasują na wiele okazji. Mogą też być lekką alternatywą dla win czerwonych na przykład w upalne dni, gdy potrzebujemy ugasić pragnienie. Ich niezaprzeczalną zaletą jest uniwersalność, pasują one bowiem nie tylko do lekkich sałatek, ale także do kurczaka w wielu postaciach, pizzy, past, ryb, owoców morza, a nawet do indyka bądź cielęcy. Po ten trunek często sięgają też osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z winem. Chociaż wina różowe istnieją tak długo jak czerwone czy białe, ich popularność rośnie dopiero od niedawna. Stąd bierze się wiele mitów na jego temat, jak na przykład te o sposobach jego powstawania.
Jak więc powstają wina różowe
Wiele osób sądzi, że różowe wino powstaje dzięki zmieszaniu wina białego i czerwonego. Jest to jednak mit, którego nie powinno się rozpowszechniać. Wina produkowane w ten sposób nie mogą być nazywane różowymi, a jedynym wyjątkiem od tej zasady jest szampan, chociaż również nie każdy różowy szampan powstaje przez tą metodę. Wino różowe wbrew pozorom nie powstaje też z różowych owoców, ale z tych samych co wino czerwone, ciemnych winogron (np. ze szczepu Pinot Noir). Na różnicę w kolorze wpływa krótszy czas maceracji moszczu ze skórkami winogron. Skórki usuwa się, gdy wino jest już lekko zabarwione (właśnie na różowo), a moszcz fermentuje dalej, tak jak w białych winach.
Z czego więc wynika różowy kolor tych win? Na na nie wpływ barwnik, który znajduje się w skórce winogron. Ponieważ to wnętrze owoców jest jasne, po usunięciu skórek proces maceracji dobiega końca, i wino przestaje dalej nabierać koloru.
Jak kupić dobre różowe wino
Podczas wyboru wina należy zwrócić uwagę na kilka informacji. Warto poszukać na etykiecie kraju i regionu pochodzenia, następnie również szczepu, z którego wino zostało wyprodukowane. Ważny jest też rocznik, a także obszar, na którym uprawia się dany rodzaj winorośli. Zwróćmy też uwagę na producenta. Jeżeli na etykiecie widnieje chociaż kilka z takich informacji, wzrasta szansa na to, że dane wino będzie miało wysoką jakość. Nieprawdą jest fakt, jakoby wina zamykane zakrętką, a nie korkiem, były gorszej jakości. Rzeczywiście, jeszcze kilka lat temu ta zasada zwykle się sprawdzała, jednak obecnie wina z zakrętką mogą być również dobre jakościowo. Ważne jest również, by kupować wina w miejscach, gdzie są one odpowiednio przechowywane. Jeśli jednak mamy problem z wyborem wina w sklepie stacjonarnym, lub boimy się, że są tam one źle przechowywane, możemy kupić wino online. Sklep internetowy to miejsce, gdzie znajdziemy zwykle dodatkowo opis danego wina, a więc możemy się o nim więcej dowiedzieć. Jeśli sklep specjalizuje się w sprzedaży wina, mamy również pewność, że trunki te są odpowiednio przechowywane, co daje nam gwarancję wysokiej jakości.