Czym się różni kredyt mieszkaniowy od kredytu hipotecznego

by

Kredyt na zakup mieszkania jest jednym z najczęściej zaciąganych w bankach. Wiąże się to niewątpliwie z dość wysokimi cenami nieruchomości i koniecznością zgromadzenia dużej ilości gotówki na kupno wymarzonego mieszkania lub domu. Istnieje jednak różnica między dwoma kredytami, które mogą być przeznaczone właśnie na ten cel. Z czego wynika różnica między kredytem mieszkaniowym i hipotecznym i dlaczego warto ją poznać, planując zakup nieruchomości?

Kredyt hipoteczny i mieszkaniowy – co je różni

Pojęcie kredytu hipotecznego jest nieco szersze, niż kredytu mieszkaniowego. Można bowiem przeznaczyć go na inny cel, niż nieruchomość i jest on zabezpieczony hipoteką. Kredyt mieszkaniowy jest również zabezpieczony w taki sposób, ale może być przeznaczony wyłącznie na sfinansowanie zakupu nieruchomości. Są one jednak bardzo podobne ze względu na:

  • wkład własny
  • oprocentowanie
  • wykazanie zdolności kredytowej
  • comiesięczne spłaty rat
  • szacowanie wartości przez rzeczoznawcę

Kredyt hipoteczny Lublin może być zaciągnięty zarówno na remont mieszkania, zakup działki, czy też na sfinansowanie innego kredytu hipotecznego. Zakres jest dość szeroki. Natomiast w przypadku kredytu mieszkaniowego, inne cele, niż zakup mieszkania, domu lub garażu nie wchodzą w grę.

Jak wybrać najlepszy kredyt na swoje potrzeby

Jeśli pieniądze uzyskane z banku mają być przeznaczone na kupno nieruchomości, z pewnością warto rozważyć kredyt mieszkaniowy. Jeśli jednak plany spożytkowania przyznanych środków wybiegają poza samo sfinalizowanie kosztów zakupu mieszkania lub domu, wtedy lepiej starać się o kredyt hipoteczny. Zanim jednak decyzja zostanie powzięta, najlepiej jest porównać dostępne oferty w kwestiach oprocentowania, marży banku, wysokości wkładu własnego oraz innych, dodatkowych wymagań. Jeśli istnieją jakiekolwiek niejasności, zawsze warto skonsultować się z doradcą finansowym, mając na uwadze fakt, że taki kredyt jest zobowiązaniem niekiedy na kilkadziesiąt lat i taka decyzja nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie. 

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.