Miesiączka towarzyszy kobiecie przez większą część jej życia, dlatego im więcej wiemy na temat menstruacji, tym mniej mamy wątpliwości odnośnie ewentualnych zmian w cyklu. Zwłaszcza, że krótkotrwałe zaburzenia cyklu miesiączkowego niekoniecznie muszą być rezultatem stanu chorobowego w obrębie narządów rodnych, lecz najczęściej stanowią reakcję organizmu na bodźce zewnętrzne takie jak na przykład zmiana klimatu czy przebyte przeziębienie.
Ile powinien trwać cykl menstruacyjny?
Modelowy cykl miesiączkowy u dojrzałej kobiety (czyli u takiej, u której już się unormował) trwa 28 dni liczony od pierwszego dnia menstruacji. Pierwsze trzy dni to krwawienie miesięczne, czyli wydalanie obumarłego, niezapłodnionego jajeczka, kolejne kilkanaście dni – dojrzewanie nowego, następnie owulacja trwająca mniej więcej połowę cyklu. Dalej, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, następuje obumieranie jajeczka aż do 28 dnia cyklu, po którym pojawia się kolejna miesiączka.
Oczywiście w przypadku kiedy kobieta nie stosuje terapii lub antykoncepcji hormonalnej, taka dokładność terminowa następujących po sobie faz cyklu jest bardzo rzadka. W rzeczywistości za prawidłowy uważa się cykl powtarzający się co 24-35 dni, przy czym wydłużeniu ulega faza krwawienia oraz dojrzewania jajeczka, a nie jego obumierania. Innymi słowy, u każdej kobiety owulacja przypada na około dwa tygodnie przed datą kolejnej miesiączki – pomijając oczywiście występowanie ewentualnych zaburzeń cyklu.
Krótki cykl miesiączkowy powodem do obaw?
Występujący sporadycznie krótki cykl menstruacyjny może być zjawiskiem całkowicie naturalnym i nie będącym powodem do obaw. W czasie dojrzewania, zanim ustali się częstotliwość miesiączek, mają one prawo występować nieregularnie, mieć różny czas trwania a także pojawiać się nawet co kilkanaście dni. Podobnie naturalne są wyżej opisane zjawiska w okresie po porodzie i w czasie menopauzy.
Nawet jeśli dłuższy dotąd cykl miesiączkowy skróci się niespodziewanie u zdrowej, dojrzałej kobiety i nie towarzyszą temu zjawisku żadne inne niepokojące objawy, najczęściej zmiana ta ma podłoże jak najbardziej naturalne, choć oczywiście, jeśli nie jest to sytuacja jednorazowa, lecz powtarza się – warto udać się na konsultację do lekarza ginekologa.
Poczytaj więcej na www.myob.pl