Materiały ognioodporne są niezwykle ważne dla wielu branż przemysłu ciężkiego, budownictwa i produkcji ogólnie. W użytku jest wiele urządzeń, które działając w podwyższonej temperaturze potrzebują skutecznej protekcji przed żarem nawet kilkuset stopniowym.
Materiały sypkie, o konsystencji kamienia albo taśma ceramiczna, pomagają w zabezpieczeniu wrażliwych układów wielu maszyn lub jak beton ogniotrwały w budownictwie ochronić budowle przed otwartym ogniem. Betony ogniotrwałe w odróżnieniu od innych podobnie działających wyrobów są materiałami niepoddawanymi wypalaniu. Do codziennej i skutecznej pracy nie jest potrzebna obróbka cieplna. Zazwyczaj są to betony glinokrzemianowe. Stosuje się je w hutnictwie żelaza, gdzie w piecach grzewczych osłaniają główny gar stalowniczy. Okrywają elementy nagrzewnic, które utrzymuje temperaturę topnienia stali. Beton w tych warunkach musi wytrzymać żar większy niż tysiąc pięćset stopni Celsjusza.
W hutach metali nieżelaznych w piecach spiekalniczych służących do wytopu miedzi lub aluminium. W zakładach ceramicznych w różnego rodzaju piecach do wypalania wyrobów z gliny lub masy wełnopodobnych. Cegielnie, producenci wyposażenia sanitarnego lub producenci dachówek potrzebują betonu odpornego na wysoką temperaturę. W cementowniach tak zwane chłodniki zabezpieczane są betonami ognioodpornymi.
Strefy kalcynacji także potrzebują konstrukcji odpornych na temperatury, których nie zdzierży zwykły beton i na długą metę także stal. Przemysł energetyczny stosuje beton w paleniskach kotłów. A w przemyśle chemicznym w piecach obrotowych. Olbrzymie bębny potrzebują wsparcia.