Alkoholizm, współczesna choroba cywilizacyjna

by

Coraz częściej w dzisiejszych czasach słyszymy o uzależnieniu od alkoholu. Już nie tylko osoby z niższych klas społecznych są głównymi odbiorcami trunków, ale również ludzie młodzi, czy szanowane osoby z wysokim wykształceniem. Skąd się bierze ta plaga?

Alkoholizm ucieczką od samotności

Współczesny świat nie radzi sobie z samotnością i odizolowaniem. Bardzo ciekawie pokazuje to kwestia pandemii. Poprzez ograniczenie relacji z innymi ludźmi popadamy w marazm, strach i otępienie. Boimy się mówić o swoich problemach, a zamiast tego sięgamy po butelkę z alkoholem, która ma pomóc odgonić czarne myśli. Niestety najczęściej efekt jest zupełnie odwrotny. Zaczynamy spożywać coraz więcej rozluźniającej substancji i nawet nie orientujemy się kiedy stajemy się jej niewolnikiem. W takich sytuacjach musimy szukać pomocy. Gdzie? Możemy nawet i w internecie. Poprzez telefon, czy wiadomość tekstową z pełnym zachowaniem dyskrecji, możemy umówić się na wizytę, porozmawiać ze specjalistą i znaleźć wyjście z problemu. Poradni specjalistycznych jest wiele, np. https://www.poznan.alkomedica.pl/, to przychodnia która działa siedem dni w tygodniu, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że to nie czas na telefon o pomoc.

Kiedy picie piwa zamienia się w uzależnienie

  • Gdy pijesz sam,
  • Kiedy unikasz kontaktu z innymi ludźmi,
  • Gdy urywa Ci się film,
  • Czujesz wyrzuty sumienia z powodu kolejnego wypitego kieliszka,
  • Zapominasz o obowiązkach,
  • Wpadasz w złość i agresję z błahych powodów,
  • Nie możesz powstrzymać się od niepicia alkoholu,
  • Kiedy nie pijesz zaczynasz być rozdrażniony, masz drgawki i nadmierny pot.

Jeżeli któryś z tych objawów występuje u nas, to nie zwlekajmy. Od razu wypełnimy testy dostępne w internecie, które pomogą nam zdiagnozować uzależnienie. Ta forma uświadomienia sobie choroby alkoholowej, jest w dzisiejszym świecie bardzo powszechna. Musimy jednak test wypełnić szczerze, bez okłamywania samych siebie. Jeżeli tak zrobimy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ustrzeżemy się uzależnienia. Jednak jeżeli okaże się, że już jest za późno na prewencyjne działanie, od razu napiszmy do specjalisty. W tym jednym momencie nie analizujmy naszych wyborów. Nie zastanawiajmy się co inny powiedzą, czy ktoś na nas krzywo nie spojrzy. Nasze życie jest najcenniejszym darem, jaki posiadamy i powinniśmy o niego dbać. Zatem walcząc z chorobą pokazujemy jedynie hard ducha, a nie małość naszej osobowości. Przyznanie się do choroby przed samym sobą, to w czasach mediów społecznościowych i internetu, cecha nie do wycenienia.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.