Alkoholizm a libido – jak przerwać nałóg i czerpać przyjemność z życia

by

Nałóg alkoholowy ingeruje w każdą sferę życia człowieka. Począwszy od stanu zdrowia, a skończywszy na relacjach społecznych oraz życiu osobistym sprawia, że dramatycznie następuje obniżenie poczucia własnej wartości. Spowodowane jest to między innymi spadkiem jakości życia seksualnego człowieka. Poza narastającymi na tym tle kompleksami i depresją, taka sytuacja rzutuje również na rozpad związków. Wówczas osoba uzależniona może stać się emocjonalnym wrakiem.

Oddziaływanie nałogowego spożywania alkoholu na poziom libido

Osoby spożywające nałogowo alkohol są narażone na zaburzenia w sferze sprawności seksualnej. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Sprawność seksualna u kobiet alkoholiczek

  • obniżenie wydzielania optymalnej ilości hormonów kobiecych
  • spadek jakości nawilżenia pochwy, przez co seks staje się mało przyjemny i bolesny
  • znaczne zmniejszenie ochoty na seks
  • brak orgazmu
  • zmniejszone odczuwanie bodźców ze stref erogennych, co obniża pobudzenie do zbliżenia

Sprawność seksualna u mężczyzn alkoholików

  • zmniejszona ilość wydzielania dostatecznej dawki testosteronu
  • zmniejszona ochota na seks
  • erekcja o obniżonej jakości, zbyt krótka lub nie ma jej wcale
  • kłopoty z wytryskiem lub jego brak
  • gorsza praca układu sercowo-naczyniowego powoduje zaburzenie komunikacji ośrodkowego układu nerwowego z innymi częściami ciała, co oddziałuje na kłopoty z erekcją
  • niska jakość odczuwania bodźców ze stref erogennych, co obniża popęd seksualny

Sfera współżycia seksualnego w tego typu sytuacjach całkowicie ulega degradacji. Seks może się tu stać narzędziem do czynów zabronionych lub też kartą przetargową w związku. Zatem następuje tu zanik zbliżenia jako dopełnienia potrzeby bliskości i rozładowania napięcia. Pojawia się patologiczne podejście do fizyczności, co może być bardzo przykre w skutkach.

Jak wyrwać się z nałogu alkoholowego i uratować swój związek

By uchronić się przed rozpadem związku i rodziny, agresją, zazdrością, depresją oraz innymi negatywnymi następstwami nałogowego picia, należy przede wszystkim zrobić wszystko, by pozostać w trzeźwości. Gwarantuje to nie tylko utrzymanie wysokiego jakościowo życia seksualnego, ale również racjonalną ocenę sytuacji. Jest to pomocne w przypadkach, gdy alkohol potęguje złe emocje, takie jak chorobliwa zazdrość, niska samoocena, depresja, narastająca agresja, itd.

By rozpocząć terapię, która pomoże wyjść emocjom chorego na prostą oraz poprawi sprawność seksualną, należy być trzeźwym. Z nieodpartą ochotą napicia się, alkoholik może sobie poradzić za pomocą zaszycia alkoholowego. Dzięki temu nabierze on awersji do trunków, które zaburzały poczucie rzeczywistości oraz czerpanie przyjemności z bodźców zewnętrznych. Powoli powróci potrzeba bliskości, zaś libido się unormuje. Więcej informacji o wszywce alkoholowej można uzyskać tu https://www.alkomedica.pl/

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.